pátek 30. května 2008

Oxford

Když jsem dostal pozvánku na společnej vejlet s AIESECem (studentská organizace, jejímž prostřednictvím jsem tu na stáži) do Oxfordu, tak jsem si po počátečním cukání řekl - společně s klasikem: Tak proč ne. V pro vidláka pracujícího od půl desátý nekřesťanskou hodinu (6.30) jsem teda vstal a netušíc, jak se vlastně budu dopravovat, vyrazil na autobusák. S klasickou klikou jsem dorazil přesně včas na ten správnej bus a vyrazil z nýdnoLa do necelejch 100 kilometrů vzdálenýho univerzitního města.

Oxford má asi 150.000 obyvatel - oficiálně 20% cizinců, z toho 60 procent s jinou barvou pleti než bílou - ale tipoval bych, že těch cizinců je ještě víc, zvlášť z Asie sem v posledních letech údajně přichází studovat kvanta lidí. Samosebou i průměrnej věk je určitě - aspoň v průběhu přednáškovejch měsíců - hoodně nízko.

Město hnedka zaujme tím, jak je čistý a upravený, je tam prostě příjemně. No popořadě. Nejdřív nás několik místních studentů, který se o nás celej den starali, naložili do MHDčka a odvezli asi deset kiláků za město směrem na nedalekej - a Shakespearův - Stratford nad Avonou do vesnice se slibným názvem - Woodstock. Tam se nachází velikej park, kterej nás nejdřív překvapil tím, že se za vstup do něj platí (6 slábnoucích - safra! - britskejch liber) - naši studentíci nejdřív slibovali, že to někde přelezem, ale nakonec žádný takový místo nenašli. No asi často ploty nepřelejzaj.

Bylo jich celkem asi 6, no nejvíc zaujali dva. Nejakčnější z nich, Sam, kterej byl dobrá chodící encyklopedie. Před jakoukoliv památkou naprosto profi a poutavě dlouho přednášel. Pak z něj vylezlo, že jede Oxfordskou univerzitu reprezentovat v létě do nějaký známý televizní soutěže jako expert na historii, no kluk chytrá asi. A druhá byla holčina, kterou jsme okamžitě překřtili flétnistka podle tý postavy z hudebního tábora. Pohlednější (i když to na fotce nevypadá), ale jinak přesně stejnej způsob mluvy i smích (viz. vlevo). No sranda s ní byla.

Ten park teda obklopuje Blenheim Palace, což je rodiště Winstona Churchilla. No - pěkně se mu tam muselo vyrůstat. Obrovský zahrady, krásnej zámek, kde žila celá jeho rodina a kde byl až do odchodu na študie (kupodivu v Oxfordu nestudoval) vychovanej. Na lavičkách teda proběhl takovej menší piknik, povrchní člověk by řekl, že tam chyběla při posezení v parku příjemná troška alkoholu, ale já to tu zmiňovat nebudu.


Blenheim Palace

Na kraji parku se nachází takovej menší prostor pro děti, kde se ale i zdánlivě intelektuální stážisti docela dobře vyblbli. Poté jsme se teda konečně odebrali do univerzitního města. To jsme procházeli a všude se dozvídali spoustu zajímavýho od vážně nabušenýho Sama historika. Ten to neměl připravený jen suchý fakta, ale i - což jsme zvláště my vidláci uvítali - bulvárem opepřený informace jako do jaký hospody tady zašel a co všechno vypil Clinton apod.

Oxford, 16. 5. 2008. Samovo pojednání na téma.. kdo ví herdek, na nějaký téma prostě

University of Oxford je teda "nejstarší univerzita v anglicky mluvících zemích a jedna z vůbec nejstarších na světě", jak praví encyklopedie. Je rozdělená na 39 fakult, mezi největšíma z nich panuje docela dobrá rivalita, jak jsme se mohli přesvědčit i na malým vzorku, kterej nás provázel.

Na závěr celýho dne jsme měli naplánovanou večeři v budově náležející jedný z těch fakult - jedný z těch prestižních. V některejch z nich (přesně si nepamatuju, jestli tahle k nim patřila) studenti neplatí žádný školný, koleje, jídlo ani nic jinýho, naopak jsou ještě podporovaný - ale musí být příslušníky tý správný rodiny, jejíž členové jsou ke studiu pozvaný.

No ale k věci - jídlu. Zasedli jsme teda v tý krásný historický místnosti k luxusní tabuli a já si pořád říkal, že to je jen pro turisty a v těhle podmínkách nikdo žít a bydlet přece nemůže. No - najednou se vážně vyloupnul hlouček mladíků v límečkách a svetříkách. Dobrá mensa!

16. 5. 2008. Oxford

Tohle město zkrátka působí moc příjemně. Taky jsem poznal spoustu dalších stážístů - vesměs velkejch sympaťáků(ček). Do tohodle dne jsem na celej AIESEC koukal trochu skrz prsty, no tohle se povedlo. Asi bych Oxford zařadil na druhý místo v pořadí měst, kde bych chtěl studovat v příštím životě - hned po Olomouci. Vydařenej den.

Fotky jsou tady.
Oxford

úterý 27. května 2008

Reportaz psana na zahradce. Teda prispevek psany na zahradce. Prispevek bez hacku.

Doma nam zlobi net, takze z kavarny (zahradky) a bez diakritiky.. teda jen tak strucne.. takova kravina.. z narocnych podminek tedy - jako Julek Fucik..

Stale jeste verici tomu, jak po 4 a pul mesicich V protismeru bajecne sprechtim anglicky, jsem se pred chvili zeptal chlapika na ulici, kde najdu "Internet Cafe". Kdyz jsem mu to opakoval podevaty a stale bez uspechu - slovo Internet bylo jak zaklety - tak jsem tomu verit pomalu prestaval. No po dalsich (neuspesnych) pokusech (snad i vychodomadarska vyslovnost a vsechny formy naspuleni pusy byly vyzkouseny) jsem mu to proste vyhlaskoval pismeno po pismenu a podarilo se. Ten mily pan me jeste docela durazne pokaral (divoce u toho gestikulujice a holi mavajice) a doporucil mi, ze bych se "mel konecne zacit ucit anglicky". A pochvalil nase fotbalisty samosebou.

No nic. Asi byl nalitej. Jinak to prece neni mozny, zejo. At zije vychodni prizvuk!

neděle 25. května 2008

Hity oblíbené Brity (a mnou taky) VI. - blonďava s plnou ledničkou

The Ting Tings - That's Not My Name
1. v The Official UK Singles Chart - 18. 5. 2008


Monika Načeva - Udržuj svou ledničku plnou
Nejhranější song stážistů (všech... pozn. aut.) z východních Čech ve firmě CABE - květen 2008

sobota 24. května 2008

Grilovací sezóna

BBQ alias barbecue alias grilovačka. Tak tyhle slova jsem slyšel poslední tejden mockrát, docela dost takovejch akcí se teď urodilo. Včerejší byla v korejským stylu - ten se mimochodem od českýho až tak neliší (pivo, maso, zpěv). K tomu teda nějaká ta korejská hudba, jejich pivní hry, no vydařilo se to. Sranda bejt skoro celej večer jedinej Evropan.

23. 5. 2008 - 15 North Road nýdnoL: Grilovačka v korejským rytmu

A teď už zase pádím - dnes se pro změnu griluje u spolužačky z angličtiny, zároveň jsou to její narozeniny. Náročný je život vidláka ve velkoměstě - zvlášť o prodlouženým víkendu. V pondělí totiž mají volno všichni (mají tady vždycky volný poslední pondělí v květnu) a v úterý speciálně my, státní zaměstnanci - díky královninejm narozeninám. Teda ono to s nima není tak jednoduchý. Narodila se 21. dubna, ale oficiálně to slaví až takhle v květnu (jednotlivý zěmě Commonwealthu to mají v různý dny) .

No už kvůli tý Alžbětě teda razím, to člověk musí oslavit, žejo, když mu na to dala i dovolenou.

úterý 20. května 2008

Kocour v base

nodnoL Paper, 19. 5. 2008

No toto.. Asi se mu stejskalo po 13. podlaží.

Greenwich

Ještě jeden starší.. Minulej víkend - vlastně asi deset dnů až do minulý středy - zasáhla Londýn tlaková výše (nebo jak by to řekl expert na počasí). Asi tři dny to bylo dokonce nejteplejší místo Evropy, což je myslím celkem dost neobvyklý (viz. obr. níže). V práci mě pořád straší, že tím taky léto skončilo, ale .. to snad nebude pravda!

nýdnoL nejteplejším místem Evropy.. zázrak

V jeden z těhle vydařenejch dnů jsme teda vyrazili třeba taky na Greenwich.

11. 5. 2008 - Greenwich - nýdnoL, Bulharsko

To je místo na jihu Londýna, kterým prochází nultej poledník, od kterýho se počítají zeměpisný délky. Taky se tu narodila královna Alžběta I., je tu Námořní muzeum, Královská observatoř (vstup všude zdarma.. kromě speciálních výstav.. na tohle se dobře zvyká) nebo se tu budou konat některý disciplíny olympiády 2012.

Greenwich: vyhlídka.. šlohnuto z Wikipedie .. klik pro zvětšení

Ten nultej poledník umožňuje turisticky vděčnou a tak trochu cimrmanovskou možnost (kravinu) být jednou nohou na východní a druhou na západní polokouli. Taky je tam krásnej park, areál Královský námořní koleje - a v takhle hezký dny půlka Londýna. Docela dobrej bonus je možnost absolvovat cestu tam či zpátky lodí - za cenou srovnatelnou s metrem si člověk v průběhu hodinový plavby prohlídne město (trasa Greenwich - Westminster) zase z trochu jinýho pohledu.

pátek 16. května 2008

POETS day


POETS day
, to není básníkův den nebo něco takovýho, jak by se mohlo znát. Je to zkratka spojení "Piss Off Early Tomorrow's Saturday" - takže asi něco jako "Vypadni dneska brzo, zejtra je sobota".

Chtějí tím asi říct, že lidi by v pátek měli zvolnit, odejít dřív z práce, relaxovat (existuje dokonce web na tohle téma). Některý firmy tady dokonce hromadně chodí v pátek na oběd do hospody - na tom by nic tak zvláštního nebylo - ale oni se pak už nevrací do kanclu a v hospodě setrvávají. Tento přístup se mi zdá velice pozitivní. Náš případ tohle tedy není, ale stejně - já teda padám, zejtra je sobota. Juch!

středa 14. května 2008

Pangea day

Aby to nevypadalo, že jen kalím. Tak jako bacha! Tuhle sobotu se v 6 městech (Cairo, Kigali, Los Angeles, Rio de Janeiro, Bombai a - nýdnoL) konala akce pojmenovaná Pangea Day a my jsme se šli teda podívat na tu londýnskou část akce - i když Rio znělo lákavějc. Konalo se to v krásnejch prostorách Somerset Housu v centru města.

Pangea je ten prapůvodní superkontinent zahrnující všechny světadíly před jejich rozdělením, takže tahle akce má (jakože) sbližovat všechny možný státy, národnosti, rasy, náboženství, názory, dopravní prostředky, druhy přezůvek a tak vůbec.

Vstupenky byly sice zadara, ale bylo třeba si je zarezervovat na Internetu. Protože to jsme klasicky zaspali, tak jsme se (po marných pokusech se tam vetřít nějakou postranní uličkou či v převlečení za rychlou záchrannou službu) postavili do fronty plný podobnejch bláznů, kteří doufali, že nakonec někdo z objednanejch návštěvníků nedorazí (s těma bláznama byl vesměs docela dobrej pokec mimochodem).

Po hodinovým čekání jsme se - kupodivu - dostali dovnitř. S nápadem tohle celý pořádat přišla egyptská dokumentaristka, která vyhrála docela významnou cenu cenu za svůj dokument. S tím byl spojenej i grant na 100.000 dolarů, díky kterýmu potom rozběhla celej projekt. Hlavní část celýho programu tvoří 24 krátkejch filmů, který byly vybraný v mezinárodní soutěži z přihlášených 2.500 (což je dost) snímků tvůrcu z víc než sta zemí, takže tím sítem prošly fakt pěkný kousky - něco sdělující a přitom bez nějakýho lacinýho dojímání. Vybraný filmy měly "měnit, inspirovat či umožňovat vidět svět jinejma očima".

10. 5. 2008 - Sommerset House, nýdnoL - Pangea Day

Kromě filmů proběhlo na každým "stanovišti" nějaký live hudební vystoupení a rozhovory se zajímavejma lidma. Třeba v Londýně to byli dva přímí účastníci konfliktu v Palestině - každej z jiný strany.

Měl jsem trochu strach z nějakýho přebytečnýho patosu, ale takovejch těch "americkejch" momentů tam bylo dost málo, celý to působilo hodně příjemně, upřímně a - jak asi chtěli - nutí to člověka přemejšlet. Cílem je nejen jednou za rok udělat takovouhle akci, ale taky pomáhat vytvářet další menší organizace s podobným zaměřením.

Všechny promítaný filmy jsou buď všechny přímo tady nebo některý na jejich vlastním YouTube kanálu. My jich viděli asi tři čtvrtiny, většina výbornejch, no nejvíc mi jich utkvělo v paměti pět.

Dva jsou na YouTube (videa níže), další tři se dají vidět přímo na stránkách Pangea Day:


Elevator music



Dancing Queen (natočeno na mobila)



pondělí 12. května 2008

Good bye tejden

Nějak se teď roztrhnul pytel s odjezdama. Je to už holt asi úděl vidláků v Londýně - lidi přijížděj a odjížděj a my - vidláci - zůstáváme.

Znamená to taky příslušné množství Good Bye mejdáčů. K těm plánovaným (a náležitě vypečeným) se přiřadilo třeba taky posezení v nálevně s dnes už bejvalou angličtinářkou, super francouzskou babou, která se nějak nepohodla s majitelem školy, dala výpověď - a vzala nás na závěrečnou lekci a prosvištění nějakých těch slovíček do pubu.

No vlastně všechny ty akce byly moc vydařený, ale náročný! Nejen na játra, ale taky zjišťuju, že jsem občas na starý kolena nostalgická baba. No a i co se týká jídla, tak jsme se neflákali a těla nešetřili - i díky novýmu krásnýmu grilu, kterej jsme pořídili (viz. nahoře vlevo).

Máme teda v našem share housu dva nový spolubydlící. U mě v pokoji to je dvacetiletej Francouz Abel (viz. foto vpravo). Je to pohodář. Mám z něj pocit, že asi poprvý v životě nebydlí s rodičema a užívá si to. Když první den přišel, tak vypadal jako neviňátko a náramně slušně se nás vyptával, jak to je s úklidem a podobně, no hned na první rozlůčkový party (přijel v nejlepším..) se řádně rozjel a od tý doby kouká na filmy či hraje Playstation. Přijel teda jakože pracovat někde v hospodě, no uvidíme. Peníze mu zatím nedošly. Má jedno velký plus - NECHRÁPE! Což po želvím muži náležitě oceňuju - teda jsem teď připravenej na všechno, mam tři druhy špuntů do uší.

Na druhej volnej pokoj - jednolůžák - jsem se snažil nacpat já. Bohužel jsem zavolal panu domacímu (z Jižní Korey) asi o 12 hodin pozdějc, než bylo třeba... No prováhal jsem to. Tak jsme se - hlavně mužská část osazenstva - těšili na novou spolubydlící, protože Andreas, do jehož pokoje se měla nová tvář nastěhovat, nám kandidátky popisoval barvitě. Pan domácí si nakonec vybral - dalšího Korejce. No nic.

No každopádně zjišťuju - podle toho, co mi říkají jiný známý a tak - že na bydlení i spolubydlící mám kliku. A už je mi taky jasný, že pocity při odjezdu, kterej se blíží ďábelsky rychle, budou rozhodně smíšený.

9. 5. 2008 - Grilovačka - Good Bye mejdáč pro Andrease (na snímcích vlevo)

neděle 11. května 2008

Brighton

Nestíhám!

Tak popořadě. Minulý pondělí tady byl svátek práce, kterej jsme oslavili stylově - báječnou zevlovačkou v Brightonu. Vyrazili jsme tam se spolubydlícím Donatelem (ostatní byli nějaký zabržděný a ráno nevstali), kterej byl slušnej zombie, na bus šel přímo z práce (baru) a po příjezdu šel zase přímo do práce (baru).

No dobré to bylo. Přijeli jsme tam teda v pondělí, který bylo volný - a hned po ránu tak potkali spoustu flamendrů, který vůbec v neděli nešli spát. Ve sváteční den toto - no hambáři. V Brightonu už jsem byl v létě 2005 snad na tejden, ale tenkrát jsme to pojali spíš plážově (a nebylo to vůbec špatný), takže spoustu míst jsem teď viděl poprvý. Všude byly docela slušný davy, no krásnej den a z Londýna to je necelejch sto kilometrů.

Brighton má asi 150.000 obyvatel, je to hodně turistický město, o kterým se nevím proč říká, že to je "ráj" důchodců (to bych ještě chápal.. jdou za teplem) a gayů (nečekaně si odpouštím jakoukoliv nejapnou poznámku, ale proč to tak je, to mi hlava nebere). No oboje myslím můžu potvrdit. Viz. foto vpravo.

Pro vidláka dočasně přesídlenýho do velkoměsta je příjezd do menšího města vždycky příjemnej. Úplně jsme si libovali v tom klídku a v tom, že se dá všude dojít pěšky.

No a taky jsme konstatovali, že s přicházejícím létem se na ulicích (či tady plážích) přeci jen objevuje čím dál víc pohlednejch Angličanek. Anebo to byly slovanský aupairky.

Fotky jsou tady.


Brighton

neděle 4. května 2008

Fousáč

!nýdnoL áloV

Tak je neděle večer - a před sebou další den volna, to není vůbec špatný. Ze severní či jižní varianty víkendu se vyklubal sobotní úprk na bus do Brightonu a zjištění, že všechny sobotní zpáteční spoje jsou plný. Takže náhradní řešení bylo šmajdání po Londýne - v sobotu bylo krásně. Zašli jsme do Imperial War Museum - první dvě patra plný různejch válečnejch relikvií, zbraní a tak, ale největší mazec byla část muzea věnovaná Holocaustu. Fakt síla! Úplně jsem se styděl, co všechno jsem nevěděl, a vůbec jsme tamodsaď odcházeli takový nevíkendově naladěný, mají to dobře udělaný tak, že to na člověka zapůsobí.

Takže pak je třeba tu skepsi otočit, čemuž pomohla čína v Camdenu (když tam přijde člověk večer, tak se dobře nají třeba za libru.. nebo dvě jídla za dvě libry, což je pro vždy hladový vidláky ideální), pár oviPů a klub Cuban, kde jsem pak měl sraz se známýma Josého. Sranda to byla! Ani bych netipoval, že by mě takovádle akce mohla někdy takhle bavit. No a stalo se takovou pěknou tradicí, že se v pátek večer postupně slejzáme z různejch putyk či podniků u nás v obejváku, kde se ještě žvaní, hraje playstation atp.

Nemilý bylo, že Donatelovi někdo šlohnul mobila. Půjčil jsem mu teda dneska svýho a (ještě pivem omámenej) někam založil SIMku. Sakra. Všechny český čísla. Takže doufám, že se zejtra najde.

No a zejtra hlavně jedem do toho Brightonu. Má bejt krásně, pláže jsou tam hezký, tak se těším.

Jo a ještě jedna věc. Tuhle figurku zná asi celej Camden, prostě jsem se s ním vyfotit musel. Fousáč... Stojí tam snad pořád, když jde kolem někdo, kdo ho zaujme, tak haleká. No postavička.

Camden Town, 3. 5. 2008. Vlevo vidlák, vpravo fousáč

pátek 2. května 2008

Okapis

Další tejden utekl ani nevím jak. Dlouho jsem sem nic nepsal koukám..

Minulej víkend byl super. V sobotu nádherný počasí a cyklovýlet podél Regents kanálu. Je to kousek od Camden Townu, tý "pankáčský" čtvrti, schází se tam - jak jsme z kol poznali - mladý (jakože pod 15) zevláci z celýho Londýna. Přišlo mi to jako taková londýnská Stanice ZOO. Večer pak dorazila návštěva z Brightonu. Měli jsme ten večer u nás na bytě dost rušno, Maďar se zlomenou nohou měl na návštěvě čtyři kumpány - od tý doby, co je zraněn, k nám choděj pravidelně, vařej, jedí, pijou, no sranda s nima je. Taková srandovní sebranka to je. A ještě vtipnější je Korejec June. Ten si pravidelně v sobotu večer přivede tak pět Korejek k sobě do pokoje a říká tomu "Bible studies".

Večer to byl vydařenej, družba, jak má bejt.

26. 4. 2008 - Regents Canal

A v neděli pak horší počasí, ale stejně super. Třeba ZOO jsme dali (ne Stanici) - proti pražský prej slabší, ale mně se to líbilo, hodně zvířát bylo kvůli počasí zalezlejch či z nálady, ale stejně dobrý. Hrdinou dne bylo zvíře jménem Okapis (česky Okapi).

27. 4. 2008 ZOO - Regents Park nýdnoL

No a je tu další vejkend. Chystáme se na vejlet a máme dvě varianty: severní - Bath a Stonehenge, nebo jižní - Brighton a hrad Arundel (tenhle název jsem si zapamatoval asi napodesátý, tak snad to je správně teď).

Navíc teď řeším, jestli se přestěhovat na jednolůžák po zlomený noze - za tejden letí domů. Dvacet liber tejdně víc, ale větší pohoda. Novýho spolubydlícího bych měl i na tom současným pokoji, protože domů na dvouměsíční dovolenou poletí i můj želví spolubydlič, ten nováček je dvacetiletej Francouz, co zrovna dorazil do nýdnoLa. Takže do neděle mám na rozmyšlenou. A taky vlastně ubydou dva největší pohodáři z bytu, safra.

V pondělí je tady svátek (práce) - to znamená třídenní víkend (joj!) - oni si to (vyčůraně) dávaj pohyblivě, aby měli vždycky to volno v pondělí. Čarodky ani první máj s rozkvetlou třešní jim teda nic neříkají.

No nic - padla a pádím z práce. Nojo, píšu to z práce. To je tak, když je šéfová Paula na desetidenní dovolený u sestry v New Yorku.