středa 16. dubna 2008

Oyster Card

Oyster Card: to je - třeba vedle Mind the gap - věc, který tady člověk používající metro neunikne. Vlastně nejen metro, ale celkově hromadnou dopravu.

Je to taková chytrá bezkontaktní karta, která byla londýnským starostou slavnostně představená v roce 2003 a postupně k její používání přešla naprostá většina cestujících - v minulým roce už tak bylo zaplaceno víc než 80 procent jízd a určitě to jde nahoru.

Člověk (i turista, neřku-li vidlák) by byl hloupej, kdyby to nepoužíval. Má to totiž spoustu výhod - pro londýnský MHD i cestující. Člověk šetří čas - kartu prostě dobije a pak jen "pípá", cestování s ní vychází taky mnohem levněji ve srovnání s klasickou "papírovou" jízdenkou - asi i tím chtějí motivovat k jejímu používání.

Vyplatí se to i turistovi, kterej jezdí celej den - prostě všude, kde jezdí, pípá a na určitý hranici - myslím, že na 6.5 - ne zrovna silnejch (sakra!) britskejch liber, se to zastaví a víc už odečteno nebude. Nebo pravidelnej cestující např. autobusem si kartu dobije jako lítačku a při vstupu do busu jen pípne a řidič vidí, že je všechno okej. Kredit ani karta nikdy (teda.. nikdy..) nepropadá.

Od začátku jsem taky přemejšlel, proč se taková karta jmenuje zrovna "Oyster" - česky ústřice. Takže, člověk, kterej se na tom výběru jména podílel, ty důvody popisuje takhle:
  1. úplně neotřelej přístup k výběru - nemá to vztah ani k Londýna, ani k dopravě
  2. chtěli vyjádřit bezpečnost s tou kartou spojenou - u ústřice taky uvnitř bezpečně ukrytá perla
  3. známý (prej.. teda já to do teď neznal..) anglický přísloví "the world is your oyster" - svět je vaše ústřice - něco jako máte život ve svých rukou, nebo jaký si to uděláš, takový to máš
  4. ten poslední důvod jsem úplně nepochopil či špatně přeložil - je to něco se vztahem k Londýnu - "Thames estuary oyster beds", fakt mi hlava nebere, něco jako ústí temže coby líheň ústřic. no nic, na tohle už je moc pozdě :)
Samotný používání Oyster Card probíhá asi následovně:
(dneska to je samej číslovanej seznam koukám)
  1. Cestující si u přepážky za vratnou zálohu 3 (stále slábnoucích.. sakra!) liber zakoupí - nebo spíš vypůjčí - tenhle zázrak.
  2. Následně si dobije kredit, případně lítačku - a může jet.
  3. Při vstupu do metra či autobusu prostě u vstupu přejede kartičkou kolem snímače - mělo by to snímat až do osmi centimentrů, karta můžem být klidně v pouzdře či peněžence, snímač pípne a cestující pokračuje dále do vozu.
  4. Při východu z metra znovu pípne - při každým průchodu si zároveň může prohlídnout svůj kredit.
  5. Kdykoliv potom může kredit dobít nejen na stanicích MHD, ale taky v několika tisících místech k tomu taky určenejch místech - hlavně trafiky jsem třeba já využil. Samozřejmě i přes net to jde, tam se dá nastavit taky automatický dobíjení při poklesu pod určitou hranici. Prostě to maj dobře vykoumaný, to se musí nechat.

Zvlášť pro ty s (drahou) lítačkou, no vlatně pro všechny, je dobrý využít možnosti si kartu zaregistrovat - pak při případný ztrátě stačí přijít na přepážku či online ztrátu nahlásit a o kredit se nepřijde, jen se koupí nová karta a jede se dál. No, mně se bohužel toto stalo hned zezačátku a karta registrována nebyla, prostě taková "mladická nerozvážnost" a "já už to víckrát neudělám" :)

Pokud se karta třeba poničí a na snímači nefunguje, stačí si vyzvednout u přepážky na výměnu jinou. Ani toto mě neminulo - prostě je třeba vzít ten pobyt ve velkoměstě se vším všudy. Naštěstí tohle nic nestojí.

Objevila se i nějaká ta kritika, že třeba u měsíčních a delších lítaček, kde je povinná registrace, jde vlastně o zasahování do soukromí a ty lidi jsou vlastně taky pak sledovatelný, kde se pohybujou. Taky toho policie už mnohokrát využila.

Je to fakt hodně používaný a do budoucna perspektivní, což pochopila třeba i jedna místní banka, která nabízí ve spolupráci s MHD pod sloganem "vítejte do budoucnosti" kombinovanou bezkontaktní kreditku a oyster kartu, kterou je teda možný i platit v obchodech.

V současnosti taky testuje Nokia ve spolupráci s O2 a Transport for London telefony, který budou fungovat taky jako Oyster Card svýho druhu - i jima si bude moct člověk "cvaknout", po jejich přiblížení ke snímači se člověku odečte z kreditu (či přičte na fakturu) daný jízdný.


Nebo jsem viděl různý společnosti nabízet hezký futrálky na Oystery zadara - s jejich logem samosebou.

I takhle prostě chtějí soukromý společnosti vytěžit něco z výbornýho a oblíbenýho nápadu, jakým celá tahle karta určitě je. Moc velkoměst něco takovýho asi ještě nemá, vlastně spíš nevím, možná má. Koukám taky, že třeba v Hongkongu mají podobně vymyšlenou kartu - Octopus Card - viz. vpravo. Používají už od roku 97 a nabízí víc funkcí než ta londýnská, třeba ty nákupy. A mimochodem - je taky mnohem hezčí. Takže tady mají vlastně ještě co dohánět :)

No a na závěr - je to kravina, vím, ale mně to prostě nedá:

"Úsměv na rtu? Oyster kartu!"

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

A co pardubická karta?To už jsi takový vidlák, že zapomínáš na rodnou vlast resp. rodné město??:)

Martin Lašek řekl(a)...

No to néé, já tady Pardubice všude propaguju, třeba nedávno nám se přišla zásilka z pardubickýho Foxu, tak jsem to všem hlásil : )
Akorát vlastně nevím, jak ta pardubická karta funguje, nikdy jsem jí nepoužil.. vidlák prostě : )